reklama

Inflačná rozprávka

Bol raz jeden ostrov menom Y, ktorý mal populáciu X obyvateľov (skutočne to je jedno koľko), na ostrove sa tiež nachádzalo 10000 kokosových orechov – ale žiadne kokosové palmy (keďže je to rozprávka je to možné) podstatný je fakt, že kokosových orechov bolo obmedzené a konečné množstvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kokosové orechy boli relatívne rovnomerne rozdelené medzi rodiny, ktoré na ostrove bývali. Ľudia tak spontánne začali medzi sebou vymieňať svoje ulovené ryby, domáce zvieratá, citrusy, či svoju prácu za kokosové orechy, pretože každý obyvateľ ostrova potreboval v čase iný tovar, či služby.

Ako v každej komunite na ostrove bývali šikovní a usilovní obyvatelia, ktorí sa zaslúžili o rozvoj ostrova tak, že vylepšili spôsob chytania rýb, vhodným obrábaním pôdy zvýšili výnosy, či zdokonalili svoje pracovné nástroje. Vďaka pokroku si mohli vymeniť za každý svoj kokosový orech čoraz väčšie množstvo tovaru (deflácia?)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po niekoľkých rokoch sa situácia na ostrove vykryštalizovala tak, že niektoré usilovné rodiny mali väčšie množstvo kokosových orechov, ktoré momentálne nepotrebovali a tiež rodiny, ktoré práve potrebovali väčšie množstvo kokosových orechov. (A tak vznikli pôžičky) Keď bolo príliš veľa rodín, ktoré chceli pôžičku tak úrokové sadzby vyleteli nahor, keď bola ponuka kokosových orechov relatívne vysoká úrokové sadzby išli nižšie. Všetko však fungovali dosť stabilne. Na ostrove neexistujú žiadne ekonomické cykly, pretože počet kokosových orechov je stále rovnaký

Aby sme nezabudli na ostrove bola od začiatku veľmi jednoduchá samospráva, ktorá prerozdeľovala isté malé množstvo kokosových orechov, ktoré vybrala na daniach. Samozrejme hospodárila s vyrovnaným rozpočtom a mohla tak prerozdeliť len toľko kokosových orechov koľko vyzbierala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O niekoľko rokov sa situácia dramaticky zmenila. Na ostrove sa našla kokosová palma! Samospráva sa už nazývala vládou a palmu ihneď vyhlásila za majetok všetkých teda vládny. Od tejto doby vláda zvykla míňať viac kokosových orechov (tak vzniklo deficitné hospodárenie) ako vyzbierala medzi obyvateľmi pretože už mohla míňať aj vypestované nové kokosové orechy (tak vznikla inflácia). Keďže vo vláde boli šikovní ľudia o niekoľko rokov už vlastnila vláda tri kokosové palmy (a tak vznikla centrálna banka).

Množstvo vypestovaných kokosových orechov rapídne rástlo a vraj sa skladovali pre horšie časy. Po nejakom čase bola chyža, ktorá uskladňovala všetky vládne orechy plná, čo samozrejme zistili niektorí obyvatelia, ktorí začali okamžite demonštrovať a dožadovali sa rozdávania orechov medzi chudobnejších aby sa aj oni mali lepšie. Keďže na ostrove fungovala istá forma demokracie vláda sa bála svojho nezvolenia rozdala väčšinu orechov medzi najslabšie vrstvy (a tak vznikla hyperinflácia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes už je na ostrove toľko orechov, že by si niekto mohol myslieť, že obyvatelia sú nehorázne bohatí. Avšak opak je pravdou, obyvatelia dnes už nevedia aká je reálna hodnota kokosových orechov. Začali im nedôverovať a na ostrove hľadajú niečo iné za čo by dokázali vymieňať svoje tovary a služby....

Daniel Boďa

Daniel Boďa

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný prírodovedec, študujúci ekonóm, snažiaci sa pozerať na svet inak ako väčšina populácie. "A day without work is a day without eating" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu